Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski SP nr 17 im. Kurierów Sądeckich w Nowym Sączu to wszyscy uczniowie szkoły. Zarząd Samorządu Uczniowskiego jest reprezentantem wszystkich uczniów. Zarząd Samorządu Uczniowskiego jest wybierany każdego roku w demokratycznych wyborach.

SU jest organizacją, która ściśle współpracuje z dyrekcją, gronem pedagogicznym szkoły i rodzicami opracowując między innymi ważne dla życia szkoły i uczniów dokumenty.

W grupie siła, więc razem możemy zdziałać wiele dobrego, możemy uczyć się demokracji, współpracy, podejmowania decyzji, a także realizować swoje pomysły. Każdy z nas jest inny, ale każdy ma wielkie możliwości, różnorodne zdolności, talenty i zainteresowania, trzeba tylko chcieć je pokazać i wykorzystać.

Jeżeli masz ciekawe pomysły dotyczące pracy naszej szkoły zgłoś je do przewodniczącej SU, zastępcy lub członków zarządu SU.

Uprawnienia SU

• Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, rozdział 4 – Społeczne organy w systemie oświaty, art. 55.

• Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły lub placówki.

• Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.

• Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem szkoły lub placówki.

• Samorząd może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów.

Cele Samorządu Uczniowskiego

• Reprezentowanie ogółu uczniów.
  • Działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw.
  • Organizowanie imprez szkolnych.
  • Współdziałanie z władzami szkoły, mające na celu zapewnienie uczniom należytych warunków nauki.
  • Przedstawianie nauczycielom i władzom szkoły opinii oraz potrzeb uczniowskich.
  • Organizowanie wypoczynku i rozrywki (zawody sportowe, wycieczki, święta uczniowskie).
  • Informowanie społeczności szkoły o podjętych działaniach i akcjach.
  • Udział w akcjach szkolnych i środowiskowych.
  • Troska o sprzęt i mienie społeczne, organizowanie uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz szkoły, klasy i środowiska.
  • Rozstrzyganie sporów między uczniami, zapobieganie konfliktom między uczniami i nauczycielami, a w przypadku pojawienia się takiego konfliktu zgłaszanie go przez opiekuna Samorządu dyrektorowi szkoły lub radzie pedagogicznej.
  • Godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz.
  • Współpraca z organizacjami istniejącymi na terenie szkoły.
  • Mediacja przez rozstrzyganiu konfliktów dotyczących społeczności szkoły.

W dniu 18 września 2019 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Skład Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2019/2020

Przewodnicząca

Angelika Król – klasa VIII

Zastępca przewodniczącej

Zuzanna Maciuszek – klasa VIII

Członkowie zarządu SU

Martyna Kołodziej – klasa Va

Franciszek Nieć – klasa VII

Martyna Pasiut – klasa IV

Patryk Pancerz – klasa VIII

Bronisław Skrzypiec – klasa V b

Mariusz Stanek – klasa VI a

Filip Surowiak – klasa Va

Plan pracy Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020

W dniu 24 września 2019 odbyło się pierwsze spotkanie zarządu SU. Zarząd SU zatwierdziła plan pracy SU w bieżącym roku szkolnym .

Praca Samorządu Uczniowskiego dotyczy pewnych kręgów tematycznych rozwijanych i realizowanych w ciągu całego roku szkolnego. Są to następujące zagadnienia:

1.Rozwijanie samorządności:
-Opracowywanie planu pracy SU.
-Stałe prowadzenie tablicy informacyjnej SU.
-Spotkania z samorządami klasowymi, informacje o podejmowanych akcjach, działaniach,
zapoznanie ze Statutem Szkoły, Warunkami i Sposobami Oceniania Wewnątrzszkolnego, programem Profilaktyczno-Wychowawczym.
-Udział w uroczystościach szkolnych – pomoc w ich organizowaniu i przeprowadzeniu.
-Pomoc w przeprowadzeniu uroczystych apeli rozpoczynających i kończących rok szkolny oraz apeli okolicznościowych.
-Systematyczne spotkania SU – planowanie i organizowanie pracy.

2. Akcje charytatywne.
-Udział w akcjach charytatywnych
wynikających z potrzeb.
-Zbiórka nakrętek plastikowych.
-Współpraca ze szkolnym Kołem Caritas.

3. Propagowanie ciekawych pomysłów na spędzania wolnego czasu – imprezy towarzyskie, szkolne lub środowiskowe.
-Zabawa andrzejkowa.
-Mikołajki.
-Zabawa karnawałowa.
-Walentynki.
-Dzień Dziecka.
-Poczta świąteczna.
-Festyn rodzinny.4. Konkursy, turnieje, zawody sportowe.
-Szkolny Konkurs plastyczny o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
-Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek.
-Wspieranie organizacji konkursów tematycznych i sportowych.

5. Rozwijanie postaw patriotycznych w szkole
-Udział Pocztu sztandarowego na wszystkich uroczystościach szkolnych i miejskich związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

-Pomoc w organizacji apeli szkolnych upamiętniających ważne rocznice i święta.

-Opieka nad miejscami pamięci narodowej znajdującymi się na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

-Przygotowanie kotylionów i rozdawanie ich mieszkańcom lokalnej społeczności z okazji najważniejszych świąt państwowych.

Działania Samorządu Uczniowskiego prowadzone przez cały rok szkolny 2019/20

• Szczęśliwy numerek – losowany codziennie