22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia na całym Świecie, setki milionów ludzi, bez względu na rasę czy religię, obchodzi Dzień Ziemi. To największe ekologiczne święto, zapoczątkowane w  1970 r. ( w Polsce w 1990r.),  ma za celu przypomnienie, a czasem i uświadomienie,  że każdy z Nas, duży czy mały, dorosły czy dziecko, jest odpowiedzialny za otaczający świat.

 

Każdy z Nas może podjąć kilka małych kroków, które sprawią że NASZA PLANETA będzie piękniejsza, mniej zaśmiecona, czystsza, a nam i przyszłym pokoleniom będzie się żyło lepiej. A więc:

Kupuj mniej – po prostu. Zawsze zastanów się , czy naprawdę potrzebujesz daną rzecz, lub czy nie możesz wykorzystać takiej którą masz już w domu.

Nie wyrzucaj, naprawiaj. Pamiętaj o tym że każda wyrzucona rzecz, każdy śmieć się gdzieś odkłada ( nie znika, gdy się go pozbywamy).Segreguj śmieci.

Większość odpadów które wytwarzamy, można poddać recyklingowi. Jeśli zastanawiasz się czy warto, zaglądnij tutaj: https://naszesmieci.mos.gov.pl/sens-recyklingu

 

Jeśli nie wiesz jak to robić, to poniższa instrukcja powinna Ci pomóc.

Rzeczy których już nie potrzebujesz sprzedaj, oddaj lub wymień na coś innego ( coś co Tobie jest nie potrzebne, może przydać się komuś innemu),

Nie korzystaj z jednorazowych torebek plastikowych – weź do sklepu torbę materiałową, wielorazowego użytku. (Tu znajdziesz prostą instrukcję, jak taka torbę można zrobić samemu https://www.youtube.com/watch?v=tEE8WYdVGrM )

Oszczędzaj wodę. Zamiast kąpieli w wannie bierz szybki prysznic, myj zęby przy zakręconym kranie. Pamiętaj! Ponad 1 miliard ludzi na świecie, nie ma dostępu do wody pitnej.

Oszczędzaj energię. Jak myślisz, drogi uczniu? Czy zużywasz dziennie dużo energii? Obejrzyj film i sam się przekonaj!

https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ&feature=emb_logo

Wybierz rower, zamiast jazdę samochodem. Nie emituje on szkodliwych spalin i można nim dojechać prawie wszędzie

Dbaj o otaczającą Cie przyrodę, nie niszcz drzew, kwiatów, zimą dokarmiaj dzikie zwierzęta.

Rozmawiaj ze znajomymi, przyjaciółmi i rodzicami o tym co możecie razem zrobić, aby ochronić środowisko. Pamiętaj! Kropla drąży skałę! Także TY możesz uratować Naszą planetę.

 

A na koniec kilka ćwiczeń i inspiracji dla najmłodszych:

 

Źródło:

http://www.przedszkoleprzyszlosci.fados.pl/e-zeszyt/grafika/plansze/standard/ekolog.html

https://naszesmieci.mos.gov.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=tEE8WYdVGrM

https://www.ekokalendarz.pl/

Skip to content