Żywa lekcja historii

W naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii, pt.„Cud nad Wisłą” wystawiona przez grupę rekonstrukcyjną z Torunia.
Na wstępie rekonstruktorzy przedstawili się i zadali kilka pytań uczniom.

Następnie aktorzy zaprezentowali uczniom mundur niemieckiego żołnierza, wraz z jego szczegółowym opisem. Po prezentacji zaproszono paru uczniów na scenę, aby mogli oni zaprezentować niemieckie hełmy.

Aktorzy pokazali również uczniom mundur polskiego legionisty. Po krótkim opisie ubioru poproszono jednego z uczniów, aby przebrał się w mundur i zaprezentował go zgromadzonej widowni.
Po prezentacji mundurów jeden z rekonstruktorów wytłumaczył czym była i jak wyglądała rekrutacja do wojska. Na scenę wywołano 5 uczniów, na których zaprezentowano proces rekrutacji. Było bardzo dużo śmiechu. Każda wybrana osoba dostała kartkę ze swoim wymyślonym przez aktorów nazwiskiem i imieniem oraz z informacją do jakiego oddziału się dostała.

Kolejnym punktem programu były wiadomości na temat niepodległości. Zawarto w tej opowieści informacje o najważniejszych politykach tego okresu, o podjętych przez nich działaniach mających na celu odzyskanie utraconych ziem.

Kolejna część to pokazanie jak wyglądał plebiscyt na Śląsku. Aby przybliżyć uczniom to wydarzenie rozdano karty do głosowania. Pytanie brzmiało „Czy Śląsk ma należeć do Polski czy do Niemiec”. Po zebraniu kart podliczono głosy i podano wynik. Śląsk zdaniem naszych uczniów miał należeć do Polski!! Otrzymany wynik zadowolił uczniów.

Następnym punktem programu było przekazanie wiadomości o wojnie polsko-bolszewickiej. Zaprezentowano i szczegółowo opisano mundur Bolszewika. Aby urozmaicić tą część spotkania zorganizowano i zaprezentowano pojedynek pomiędzy Polakiem i Bolszewikiem.

Pod koniec spotkania zorganizowano konkurs. Nasi goście zadawali pytania, a uczniowie zgłaszali się i odpowiadali na nie. Jeśli odpowiedzieli poprawnie zostawali zaproszeni na środek i dostawali srebrną monetę z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na pamiątkę.

Nasze spotkanie zakończyło pożegnanie z aktorami.
Zarówno uczniom jak i nauczycielom to spotkanie bardzo się podobało. Mamy nadzieję, że grupa ta odwiedzi nas jeszcze nie raz.

Skip to content