Biblioteka szkolna zaprasza:

poniedziałek od godz. 9.00 do godz. 14.00 oraz czwartek od godz. 08.15 do godz. 13.20

Biblioteka szkolna w okresie kwarantanny

W naszej bibliotece :

• chętnie Cię widzimy
  • nie stawiamy stopni
  • do niczego nie zmuszamy

Tutaj możesz:

• wybierać i wypożyczać książki
  • czytać książki i czasopisma
  • myśleć i szukać informacji
  • korzystać z Internetu
  • pytać
  • uśmiechać się
  • mieć spokój

Kto czyta książki, żyje podwójnie.”

Umberto Eco

W naszej bibliotece zgromadzony jest bogaty księgozbiór liczący ponad 8 tysięcy książek , w tym:

– wierszyki, bajki, baśnie i legendy, lektury dla klas I-VIII, literatura piękna, literatura młodzieżowa – powieści obyczajowe, przygodowe, historyczne, fantastyczno-naukowe

– księgozbiór podręczny: encyklopedie, słowniki, leksykony, albumy, literatura dotycząca regionu.

Ponadto: płyty CD, taśmy magnetofonowe, pomoce demonstracyjne, slajdy, czasopisma.

W bibliotece jest wolny dostęp do półek i uczniowie samodzielnie wybierają książki do czytania, mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.

Posiadamy także stanowiska komputerowe umożliwiające korzystanie ze zbiorów multimedialnych oraz Internetu.

W roku szkolnym 2015/2016 nasza biblioteka przystąpiła do rządowego programu „Książki naszych marzeń”. Umożliwił on zakup 118 książek współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Książki zostały wybrane przez bibliotekarzy na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród uczniów. Są to zatem pozycje, którymi uczniowie są żywo zainteresowani. Zawierają treści bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Rozbudzają ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirują do twórczego działania.

Poniżej prezentujemy niektóre zakupione książki i zachęcamy do ich przeczytania:

Rozwijamy czytelnictwo poprzez:

• zajęcia czytelnicze połączone z głośnym czytaniem utworów literackich dla dzieci przebywającym w świetlicy;

Język jest podstawowym narzędziem myślenia, komunikacji z ludźmi i zdobywania wiedzy. Brak umiejętności językowych powoduje problemy w każdej dziedzinie życia – utrudnia zrozumienie informacji, porozumiewanie się, poszerzanie horyzontów umysłowych, zamyka możliwość wykonywania wielu zawodów. Istotna poprawa kompetencji językowych jest możliwa dzięki czytaniu. Ponieważ większość dzieci w wieku szkolnym nie chce czytać, czytamy im na głos tak, by czytanie zawsze kojarzyło im się z przyjemnością,

Czytanie dzieciom to skuteczny sposób na wychowanie czytelnika człowieka, który stale poszerza swą wiedzę i buduje mądrość, ma bowiem do czynienia z dorobkiem największych umysłów z różnych dziedzin i epok. Ludzie, którzy czytają, podejmują lepsze decyzje, mają szansę na lepszą pracę, lepsze relacje z ludźmi, a nawet na dłuższe życie.

• udzielanie porad i wskazówek czytelniczych, reklamowanie książek,
  • wystawy i prezentacje nowości zakupionych do biblioteki,
  • wykonanie gazetek ściennych (okolicznościowych),
  • organizację konkursów czytelniczych oraz czytelniczo-plastycznych dla uczniów I i II etapu edukacji,
  • organizację wystaw projektów czytelniczych oraz prac konkursowych uczniów,
  • nagradzanie najlepszych czytelników,
  • organizację wyjazdów uczniów do Sądeckiej Biblioteki Publicznej (oddział dla dzieci) na zajęcia literackie i literacko-plastyczne.

DRODZY RODZICE!!!

Pragniemy zachęcić Państwa do głośnego czytania dzieciom. Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole oraz w życiu…

CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT!

Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz,

pokaż to, poświęcając mu czas.”

Ulrich Schaffer

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY

NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.

JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!

Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Spróbujmy  poświęcić trochę czasu naszym pociechom i książce. Bądźmy z nimi, poznawajmy je i razem odkrywajmy piękno literatury..

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

• buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;

• zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;

• rozwija język, pamięć i wyobraźnię;

• uczy myślenia, poprawia koncentrację;

• wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;

• poszerza wiedzę ogólną;

• ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;

• uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;

• zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;

• chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;

• kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

TO NAJWAŻNIEJSZE 20 MINUT DNIA!

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”.

Jim Trelease

ROLA BAJEK TERAPEUTYCZNYCH