Dlaczego warto czytać?

„W obecnej sytuacji każdy odczuwa stres, frustrację, strach, a dzieci przejmują i na swój sposób przeżywają napięcie dorosłych. Mogą nie rozumieć problemu, jednocześnie dostrzegając znacznie więcej, niż nam się wydaje. Według badań czytanie książek redukuje poziom stresu najskuteczniej ze wszystkich czynności. Książki wymagają skupienia, więc całkowicie pochłaniają uwagę, wyłączając atakujące bodźce zewnętrzne.”

Biblioteka w szkole 2/11 Co daje czytanie?

„Redukujemy stres”

Dlaczego czytanie jest potrzebne???

 1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2.    Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
  3.    Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4.    Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  5.    Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
  6.    Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  7.    Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  8.    Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  9.    Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.
  10.    Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej, niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
  11.    Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12.    Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
  13.    Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
  14.    Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne
  doświadczenia i punkty odniesienia.
  15.    Dobra książka, którą można czytać na głos przynosi radość dzieciom i dorosłym.
  Buduje pomost między pokoleniami.
  16.    Książka to pierwsze spotkanie z literaturą – nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura.
  17.    Literatura wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom,
  wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom. Literaturę można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.

G. Stamirska-Staszek

Zachęcam nauczycieli i rodziców  na stronę:  https://biblioteka.pl/artykul/Jak-pracowac-zdalnie-Cz-2-Biblioterapia/9620 może znajdą tam materiały, które pomogą dorosłym jak i dzieciom przetrwać ten trudny dla wszystkich czas.

Zachęcam także  do poczytania bajek terapeutycznych napisanych dla dzieci, przez panią dr Lidię Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie- biblioterapeutkę  . Mam nadzieję, że teksty te pomogą zrozumieć czym jest epidemia koronawirusa, co to jest kwarantanna i dlaczego musimy jej przestrzegać.

Źródło;Biblioteka Pedagogiczna w Skawinie-zostanwdomu

Zachęcam do korzystania z tych propozycji

Bibliotekarz SP17

 

Skip to content