Ekologia w wydaniu świetlicowym

Kochane Dzieci!

Ciekawa jestem jak mijają Wam wiosenne dni bez szkoły- mam nadzieję, że korzystacie z pięknej pogody i spędzacie aktywnie czas na własnym podwórku.

W tym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dużo cennych wskazówek znajdziecie w jednym z poprzednich wpisów na stronie naszej szkoły. Ja chcę Wam podsunąć kilka pomysłów na prace plastyczno- techniczne z wykorzystaniem metody recyklingu (recykling to wykorzystanie odpadów w celu wytworzenia nowego produktu). Korzystając z tych inspiracji pamiętajcie Kochani, żeby używać jak najwięcej materiałów, które znajdziecie w domu: stare wstążeczki, włóczkę, skrawki materiałów, guziki i tym podobne.

Mając plastikowe butelki po napojach możemy wyczarować całkiem przydatne przedmioty. Pamiętajcie, poproście dorosłego o pomoc w rozcinaniu butelek.
Jako pierwszą zaprezentuję Wam doniczkę- to jak będzie ona wyglądała zależy od Waszej fantazji.

Drugi przedmiot wykonany z plastikowej butelki to pojemnik na przykład na spinacze do bielizny (każda mama ucieszy się z takiego prezentu), ale może to też być wisząca doniczk .Wykonanie jest proste, sposób dekorowania zależy od Was, a dziurki na sznurek najłatwiej wykonać dziurkaczem do papieru.

Kolejna butelka otrzymała „drugie” życie w formie wiszącej dekoracji- powiem wam, że tu trzeba się trochę napracować, ale efekt jest tego wart.  Na początek zróbcie dziurki na sznureczki dziurkaczem do papieru. Przygotujcie sznureczki jednakowej długości. Wytnijcie trójkąciki, kółeczka i serduszka z fragmentów plastikowej butelki, a następnie przymocujcie je klejem lub zszywaczem do sznureczków. Przystępujemy do dekorowania: do kształtów przyklejamy dekoracje: guziki, małe kamyczki, muszelki, cekiny. Zostawiamy na dłuższą chwilę do wyschnięcia. Gdy klej zastygnie, udekorowane sznureczki mocujemy do butelki i gotowe.

Moja rada: tak przygotowane przedmioty mogą stać się pięknymi dekoracjami balkonu czy tarasu.

A teraz pucharek na cukierki.

Kolejny pomysł do wykorzystania to ekologiczne przypominajki- mogą przypominać domownikom
w Waszych domach o przestrzeganiu zasad związanych z ochroną środowiska J  Na przypominajce można napisać na przykład: „Pamiętaj! Zgaś światło.”, „Oszczędzaj wodę.”, „Segreguj śmieci.” Karteczki umieśćcie w odpowiednich miejscach w domu i gotowe.

Na koniec zachęcam do posłuchania piosenki i obejrzenia bajki.

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y

https://www.youtube.com/watch?v=tRjjS-Pw9Fg

 

Życzę Wam super zabawy z recyklingiem!

Pozdrawiam serdecznie, pani Paulina.

 

P.S.  Pamiętajcie, wspólnymi siłami możemy zadbać o naszą planetę!

 

 

Skip to content