Międzynarodowy Dzień Dziecka

„Gdyby na wielkim świecie zabrakło uśmiechu dziecka, byłoby ciemno i mroczno, ciemniej i mroczniej niż podczas nocy bezgwiezdnej i bezksiężycowej – mimo wszystkich słońc, gwiazd i sztucznych reflektorów. Ten jeden mały uśmiech rozwidnia życie.”  Julian Ejsmond

Wszystkim naszym uczniom z okazji Dnia Dziecka życzymy roku pełnego szczęścia i zabaw, wiele radości i aby każdy z Was odnosił sukcesy w swoim życiu!

Dyrekcja szkoły wraz z pracownikami.

Ciekawostki związane z Międzynarodowym Dniem Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci i na pewno myślicie, że ten dzień jest świętowany 1 czerwca na całym świecie. Tak jednak nie jest. Przeczytajcie poniższy tekst, a dowiecie się jak to jest w rzeczywistości! Zapraszamy do lektury.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła, że Dzień Dziecka będzie przypadał na dzień 20 listopada,  kiedy to nastąpiło uchwalenie Deklaracji praw dziecka. ONZ propagowała i zachęcała, aby wszystkie kraje przyjęły tę datę, ale tak się nie stało. Zobaczcie, jak ten dzień wygląda w innych krajach.

Czechy, Słowacja, Ukraina – w tych krajach, podobnie jak w Polsce, dziecięce święto przypada 1 czerwca.

Niemcy – nasz zachodni sąsiad. Dzieci mają tam swoje święto dwa razy – 1 czerwca i 20 września! Fakt ten wziął się stąd, że do 1990 roku istniały dwa państwa niemieckie – RFN i NRD. Oba państwa miały swoje daty na obchody Waszego święta. Po połączeniu tych państw, postanowiono obchodzić Dzień Dziecka dwa razy w roku!

Francja i Włochy celebrują dziecięce święto 6 stycznia pod nazwą Dzień Rodziny. Jak Wam wiadomo w tym dniu przypada święto Trzech Króli, którzy nieśli dary dla dzieciątka Jezus. I  właśnie w tym dniu dzieci są obdarowywane prezentami oraz są organizowane rodzinne przyjęcia.

Turcja – Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, w rocznicę Święta Niepodległości. Dzieci w tym dniu puszczają latawce i przystrojone są w narodowe stroje.

Japonia obchodzi dwa razy Dzień Dziecka. Osobno dla dziewczynek i osobno dla chłopców! Dziewczynki świętują 3 marca. W tym dniu przygotowują wystawy lalek ubranych w narodowe stroje japońskie. Chłopcy świętują 5 maja i w tym dniu wykonują z papieru ozdobne ryby. Ryby są utożsamiane z karpiami, które to płyną pod prąd w górę rzek. Ma to symbolizować odwagę i determinację w dążeniu do celu i pokonywaniu życiowych przeszkód.

W Indiach Dzień Dziecka obchodzony jest 14 listopada w celu podniesienia świadomości na temat edukacji dzieci i ich praw. Ten dzień przypada w rocznicę urodzin pierwszego premiera Indii – Pandita Nehru, który słynął z przywiązania do dzieci. Po jego śmierci w 1964 roku postanowiono uczcić Dzień Dziecka w rocznicę jego urodzin.

Niektóre kraje mają ruchomą datę Dnia Dziecka np. Węgry – ostatnia niedziela maja, Australia – czwarta środa października czy Argentyna – w drugą niedzielę sierpnia.