Ogólnopolska Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

W dniu 07.06.2019 r. nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem było: promowanie czytania w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Aby czytanie nie kojarzyło się uczniom z narzucanymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem. Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem. W tym dniu o godz. 10.15 uczniowie wszystkich klas rozpoczęli wspólne czytanie. Każda klasa otrzymała z biblioteki szkolnej jedną książkę. W klasach pierwszych uczniom czytała nauczycielka, a w klasach od II – VIII czytali na głos sami uczniowie. Każdy uczeń miał przeczytać fragment książki. Wspólne czytanie trwało około 15 minut. Po tym czasie nauczyciel przeprowadził, krótką rozmowę z uczniami zadając im pytania:

– Czy ktoś czytał już tę książkę?
– Czy książka się podobała?
– Czy zainteresowała uczniów?
– Czy chcieliby uczniowie przeczytać ją całą lub jeszcze raz?
– Czy podobała się akcja wspólnego czytania?

Następnie nauczyciele krótko opisali przebieg akcji w danej klasie. Ogólnie wszystkim uczniom podobała się akcja wspólnego czytania. Czytane przez nich książki zainteresowały uczniów, podobały się im i chętnie po nie sięgną, by je przeczytać w całości (uczniowie klas starszych) lub jeszcze raz (uczniowie klas młodszych). Uczniowie klasy III wykonali ponadto prace plastyczne związane z bohaterem przeczytanej przez nich książki. Tak więc w przyszłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły ponownie wezmą udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.