Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę – świetlica uczy i inspiruje

Witajcie Drogie Dzieci,

Zima zbliża się do Nas wielkimi krokami. Zapewne Wielu z Was nie może się już doczekać śniegu i mrozu.  W tym okresie musimy  jednak  pamiętać o tym,  że  ten okres dla nas ludzi jest pełen zimowych szaleństw, natomiast dla zwierzaków jest trudnym czasem.

Zapewne na lekcjach przyrody uczyliście się, iż zwierzęta w różny sposób przystosowały się, aby przetrwać ten czas. Niektóre z nich zapadają w hibernacje, inne migrują. Jeśli chcecie dowiedzieć się coś więcej na ten temat lub poznać inne sposoby zwierząt na przetrwanie zimy oglądnijcie poniższy filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=rymzm4JjXXg

Myślimy, iż wielu z Was zdecyduje się aby pomóc, naszym małym przyjaciołom, ptakom przetrwać ten czas. Zapewne część z Was zbuduje karmniki i będzie dokarmiać skrzydlatych przyjaciół. Musicie jednak wiedzieć, iż trzeba to robić w odpowiedni sposób.

 

Jeśli będziecie mieć dużo czasu oraz zapału i zdecydujecie się na zbudowanie drewnianego karmnika (oczywiście przy pomocy osoby dorosłej) to musicie pamiętać aby:

Innym dobrym pomysłem będzie przygotowanie karmnika z dużej (5 litrowej), plastikowej, zakręconej butelki.

Na niewielkiej wysokości od dna butelki (około 10 cm) wycinamy otwory takiej wielkości, by ptaki swobodnie mogły przez nie przejść (około 10 x 20 cm). Najlepiej, żeby to były dwa otwory naprzeciwko siebie. Dolną krawędź otworów obklejamy taśmą izolacyjną, aby nie była ostra. Poniżej dolnej krawędzi robimy po dwie malutkie dziurki i wkładamy w nie dwa patyczki, układając je w poprzek butelki tak, by opierały się na przeciwległych otworach. Ptaszki będą mogły usiąść na tych patyczkach i sięgać z nich do pokarmu znajdującego się na dnie butelki. Na koniec do gwintu butelki przymocowujemy sznurek lub drut, za pomocą którego zawiesimy karmnik.

 

Czy dobrze znacie ptaki zimujące w Polsce? Swoją wiedze możecie sprawdzić za pomocą quizu :

http://quizydlawiedzy.pl/ptaki-zimujace-w-polsce-rozpoznaj-je-na-zdjeciach/

https://wordwall.net/pl/resource/8133340/ptaki

 

Gdy już zadbacie o skrzydlatych towarzyszy, z pewnością z chęcią wykonacie którąś z zaproponowanych przez Nas prac plastycznych.

Propozycja 1. Gile

Potrzebne materiały:

 • niebieska kartka A4
 • czerwona farba plakatowa
 • pędzel
 • ruchome oczy
 • wata, srebrna bibuła karbowana lub kawałek foli aluminiowej
 • pasta do zębów
 • wykałaczka

 

Sposób wykonania:

Na kartce A4 odbijamy dwa odciski dłoni w kolorze czerwonym, tworząc dwa korpusy ptaków. Pod ptakami malujemy brązową farbą, bądź naklejamy wyciętą z brązowego papieru gałąź na której siadają ptaszki. Przyklejamy ruchome oczko i dziobek. Jeśli nie macie w domu ruchowych oczek, można je oczywiście domalować 😉 Na gałązce przyklejamy z waty, srebrnej bibuły lub folii imitację śniegu. Dookoła ptaków malujemy za pomocą pasty do zębów śnieżynki. I Gotowe !

 

Propozycja 2. Ptaki w karmniku

Potrzebne materiały:

 • kartka A4
 • zapałki
 • pasta do zębów
 • obrazki ptaków
 • kredki
 • klej
 • brokat

Sposób wykonania:

Na kartce A4 smarujemy prostokąt o wymiarach 10 cm ( długość) i 3 cm ( szerokość)  i posypujemy go brokatem. Następnie, na to, przyklejamy w pozycji pionowej zapałki. Gdy już skończymy, to przyklejamy zapałki po bokach oraz robimy podstawę. W środek wklejamy pokolorowane ptaki. ( Poniżej znajdziecie przykładowy szablon ptaka do wycięcia). Całość ozdabiamy pastą do zębów, rysując nią śnieżynki. Na koniec posypujemy je brokatem. I gotowe!

 

Przygotowałyśmy dla Was również kilka zadań związanych z tematyką zwierząt. Znajdują się one w poniższym pliku.

Zadania na nudę

Zachęcamy również do pomalowania dowolną technika wybranych kolorowanek. Możecie wykonać to za pomocą kredek, farb lub np. pasteli.

Kolorowanki

Trzymajcie się ciepło
Panie Kasie

Skip to content