W bibliotece nie ma nudy

Biblioteka to  miejsce, w którym dużo się dzieje.

Przeczytajcie poniżej o kilku niesamowitych i dziwnych bibliotekach na świecie.

 1. W starożytnym Egipcie wszystkie statki odwiedzające miasto Aleksandrię zmuszane były oddać wszelkie posiadane książki do tamtejszej biblioteki w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w bibliotece, a kopia wracała do właściciela. W ten sposób powstała największa biblioteka starożytności licząca ponad 700 tysięcy zwojów.
  2. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To mniej więcej tyle, ile mieszkańców liczy Opole albo Gorzów Wielkopolski.
  3. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.
  4.Biblioteka Kongresu USA jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się „ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach”.  7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  5. Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:
  „oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju”
  6. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek
  7. W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie mężczyzn do biblioteki? Wyobraźcie to sobie: przychodzą po piłę, a wychodzą z „Władcą Pierścienia”  J.R.R. Tolkiena.
  8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. (W Finlandii jest wielu miłośników tej formy rozrywki). Szczęśliwie, nie przeszkadza to innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.
  9. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.
  10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…
  11. „Spotykalnia” to pierwsza biblioteka w Warszawie zlokalizowana w centrum handlowym. Placówka ma pełnić funkcję filii Biblioteki Publicznej Bemowo oraz Miejsca Aktywności Lokalnej, czyli poza wypożyczaniem książek czy skorzystaniem z czytelni odwiedzający mogą wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych.

  12. Mieszkający w Toronto osiemdziesięciotrzylatek Joshua Goldhar złapał książkowego bakcyla będąc dzieckiem. Przez ponad ćwierć wieku udało mu się zebrać imponującą kolekcję dwunastu tysięcy tomów. Niewielkie mieszkanie dzieli więc ze stosami książek sięgającymi samego sufitu. Podupadający na zdrowiu mężczyzna lęka się, że kiedy umrze, cały jego księgozbiór pozostanie bez właściciela. Dlatego zaczął szukać dla zbieranych przez dziesięciolecia książek nowych domów. Książki mają trafić do różnych niekomercyjnych organizacji i fundacji charytatywnych, które zajmą się ich dalszą dystrybucją.
  13. Na jednym z placów należącej do miasta Meksyk w dzielnicy Iztapalapa stanął wymalowany w kwiaty Boeing 737–200. Samolot został bowiem przerobiony na publiczną bibliotekę. Nowa biblioteka oferuje dostęp do książek, które można wypożyczyć do w domu lub zacząć czytać od razu na miejscu. W samym samolocie przygotowano bowiem dwadzieścia dziewięć stanowisk, gdzie można wygodnie usiąść z książką. Dodatkowo odwiedzającym udostępnionych zostało kilkadziesiąt komputerów z publikacjami w wersji elektronicznej, zarówno tych do czytania jak i do słuchania.
  14. Na ulicach Pekinu ustawiono kilkadziesiąt samoobsługowych bibliotek. Są to automaty, podobne do tych z napojami, czy jedzeniem. Ich działanie jest identyczne – należy wcisnąć numer książki (każdą z około 300 książek widać przez szybę) oraz uiścić zwrotną kaucję o wysokości 100 juanów (12 euro)
  15. W 1752 r. w Herkulanum – mieście zasypanym przez Wezuwiusza (79 r.) – odnaleziono bibliotekę z ponad osiemset zwojami papirusowymi. Ich zbadanie okazało się niezwykle trudne, gdyż księgi rozsypywały się w proch pod wpływem oddechu.
  16. Biblioteka Załuskich była pierwszą polską biblioteką publiczną, która pełniła funkcje biblioteki narodowej. Jej założycielami byli dwaj bracia biskupi Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy. Wówczas, w drugiej połowie XVIII wieku, była to jedna z największych bibliotek świata.
  17. Najstarszą w Polsce jest biblioteka dominikanów w Krakowie, czyli Biblioteka Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Funkcjonuje prawdopodobnie od pierwszej połowy XII wieku (w 1222 roku  św. Jacek założył w Krakowie pierwszy w Polsce konwent dominikanów). Najstarsza jednak zachowana w archiwaliach wzmianka o bibliotece pochodzi z roku 1514. W roku 1850 wielki pożar Krakowa objął również klasztor dominikanów – spłonęła wtedy większa część księgozbioru. Po pożarze zbudowano nowe pomieszczenie dla biblioteki.
  18. Biblioteka zamiast dworca kolejowego. Taka biblioteka pojawiła się w Rumii nad morzem. Projekt nazwany „Stacja Kultura” zajmuje 80% powierzchni dworca. Biblioteka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii obiektów jednoprzestrzennych.
  19. Największą polską biblioteką jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, która przechowuje 8,7 mln książek (jednostek ewidencyjnych).
  20. Największą biblioteką publiczną jest Biblioteka Nowojorska w Stanach Zjednoczonych., Kolekcja liczy ponad 11 mln książek. Jako, że jest publiczna  dostęp do niej mają wszyscy.  Bibliotekę fundowali przez lata filantropi i bogaci przedsiębiorcy z intencją zbierania informacji i historii powszechnie dostępnej.

  http://nieistotna.pl/ciekawostki/najwieksze-biblioteki-na-swiecie
  https://goodbooks.pl/inne/10-ciekawostek-o-bibliotekach/
  https://niestatystyczny.pl/tag/biblioteka/
  https://globalquiz.org/pl/pytanie/na-kt%C3%B3rym-dworcu-kolejowym-jest-biblioteka-stacja-kultura/

 

Dlaczego warto korzystać z biblioteki?

Współczesna biblioteka to nie tylko miejsce, w którym na półkach piętrzą się sterty różnorakiej literatury, ale także integralna część każdej społeczności. Bibliotekarze zaś to specjaliści, którzy mogą zaoferować pomoc uczniom, studentom, naukowcom oraz osobom szukającym wartościowej rozrywki lub tym, którzy zwyczajnie kochają czytać.

10 powodów, dla których warto udać się do biblioteki:

 1. Dostępność

Biblioteki są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego a korzystanie z nich jest bezpłatne.

 1. Karta biblioteczna

Dzięki bezpłatnym kartom czytelnika możemy nie tylko wypożyczać książki, filmy, czasopisma, gry czy inne materiały biblioteczne, ale również na ich podstawie skorzystać ze zniżek do instytucji kultury takich jak muzea, teatry, kina czy księgarnie.

 1. Komfortowe warunki

Większość dzisiejszych bibliotek zapewnia wysoki komfort dotyczący pracy z książką(czytelnia), zarówno pod kątem oświetlenia jak i prawidłowej postawy ciała.

 1. Bibliotekarze wiedzą o książkach(prawie)wszystko

Dziś, aby zostać bibliotekarzem należy ukończyć specjalizację/studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa. Jeżeli ktokolwiek potrzebuje pomocy w wyborze dobrej książki, wystarczy poprosić o pomoc bibliotekarza. W każdym przypadku bibliotekarz jest w stanie doradzić nam w wyborze potrzebnej literaturze.

 1. Biblioteki są ośrodkami kulturalnymi

Nawet najmniejsze biblioteki są organizatorami lokalnych wydarzeń w tym spotkań z autorami, warsztatów dla dzieci i młodzieży. Są także miejscem spotkań klubów książki i dyskusji literackich. Wszystkie te wydarzenia odbywają się bezpłatnie i zapewniają uczestnikom wiele atrakcji.

 1. Biblioteki to nie tylko książki

W bibliotece można wypożyczyć nie tylko książki, ale także czasopisma, filmy, e-booki, płyty z muzyką, a nawet gry planszowe

 

 1. Dostęp do Internetu

Internet i komputer nie są dostępne wszędzie, a w bibliotece i owszem. Tu odbywają się warsztaty z podstaw obsługi komputera np. dla seniorów i to tu wiele osób rozpoczyna swoją przygodę ze światem on-line.

 1. Źródło informacji o swojej miejscowości

Lokalne biblioteki za punkt honoru stawiają sobie posiadanie pełnego zbioru literatury dotyczącej miejscowości, w której są zlokalizowane. Biblioteki specjalizują się w lokalne historie i gromadzą wszystko, co dotyczy historii miasta.

 1. Nauka odpowiedzialności

Korzystanie z biblioteki wyrobi u dzieci poczucie odpowiedzialności. Każdy nawet najmłodszy czytelnik, czuje się wyjątkowy, ponieważ sam podejmuje decyzje o wypożyczanej literaturze i odpowiada za jej stan i terminowość zwrotu książek.

 1. To się po prostu opłaca!

Korzystając z biblioteki, nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup książek, a jednocześnie można być na bieżąco z nowościami wydawniczymi. Warto czytać w każdym wieku, wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie!

 

Dlatego też, jak tylko przeminie epidemia i biblioteki zostaną otwarte dla czytelników, serdecznie zapraszam do korzystania z nich.

Żródło:www.wielki-czlowiek.pl

Bibliotekarka

 

Skip to content